Selecteer een pagina
  1. Start
  2. /
  3. Diersoort
  4. /
  5. Overzomerende Grauwe Gans
  6. /
  7. Factsheet 2022 – Overzomerende Grauwe Gans

Factsheet 2022 – Overzomerende Grauwe Gans

10 januari 2023

Grauwe Gans

Anser anser

Als broedvogel (overzomerende gans) is de (toekomstige) staat van instandhouding van de grauwe gans in Nederland beoordeeld als gunstig (bron: https://www.sovon.nl/nl/soort/1610).

De (toekomstige) staat van instandhouding in Overijssel, voor de overzomerende grauwe gans als broedvogel is gunstig te noemen, omdat de aantallen overzomerende grauwe ganzen toenemen dan wel stabiliseren en de aantallen hoog zijn.

De soort is een aangewezen soort in N2000 gebieden, zie: https://www.natura2000.nl/profielen/a043-grauwe-gans

Aantallen en spreiding in Overijssel

overzomerende grauwe ganzen

In de eerste helft van de twintigste eeuw verdween de overzomerende grauwe gans nagenoeg door ontginning van moerassen en bejaging. Uitzetpogingen leidden rond 1970 tot broedpopulaties in Friesland en het Deltagebied, gevolgd door een spontane vestiging in Flevoland. Daarna begon een periode van stormachtige uitbreiding, waarbij alleen de droge en bosrijke streken van Nederland werden overgeslagen. De aantallen broedparen namen toe van hooguit 150 in 1977 naar bijna 9.000 in het jaar 2000 en een veelvoud nadien.

Aantallen totaal en per jaar

Aantallen en spreiding per WBE

Aantallen en spreiding per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten20360291101226
43Lonneker Losser14391270471548538
46Holten4221250160
57IJssellanden53356121613957756168
66Hof van Twente6900010261165
108N-O Twente377330666574690
125Jachtvereniging Kampen20273280338115822328
128Twickel51200155323
151IJsselstreek-Salland37885012683461076216
152ZO Twente9224336441516391
157Lemelerberg951731413450
162West Twente1383977148616182366
186Hugale84221314091
229Noorder Vechtlanden14700244877
232Salland-Midden428293362515335
240Dinkelstreek198168185235152
254Reestgebied27275213384
268Zenderen5747571071727458
282D Oldematen21912771254550991296
289Koerkamp1283059260814
290Tubbergen84971429299
304Vechtstroom211261101510551142
307Sallandse Heuvelrug108640096
317Ommen Den Ham3360233302181
321Steenwijkerwold90087454902061
330Vriezenveen354387840522351
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden18000426154
363Noord Westhoek46606156625275216352
375t Achterveld3203200
388Weerribben35620558139493390
396Tussen Vecht en Dedemsvaart0155218135134
402Zuider Vechtlanden27550344206
TOTAAL3093030632410144068539844

belang in overijssel

schade overzomerende grauwe gans

De getaxeeerde schade van de overzomerende grauwe gans is per jaar in de periode 1 april t/m 1 oktober (bron: BIJ12, unit Faunazaken).

Schade totaal per jaar

De schade is in euro (€)

Schade per WBE

schade per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden2607640308346975037973857
66Hof van Twente70923875
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen1890011477185602188338426
128Twickel
151IJsselstreek-Salland3413834911283002266526562
152ZO Twente
157Lemelerberg
162West Twente659
186Hugale
229Noorder Vechtlanden41822011
232Salland-Midden634159735970
240Dinkelstreek1339
254Reestgebied
268Zenderen31182766
282D Oldematen1030919544284942767936809
289Koerkamp38357930
290Tubbergen
304Vechtstroom
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold105672483261414150
330Vriezenveen
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden
363Noord Westhoek9927983137116777237243110393
375t Achterveld
388Weerribben60525455142728722848279651
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
Totaal253062240129269715639334413798

beheer in overijssel

afschot en nestbehandeling overzomerende grauwe gans

Het beheer van overzomerende grauwe ganzen in Overijssel wordt uitgevoerd op grond van het faunabeheerplan en de onderliggende ontheffing. Het betreft schadebestrijding door middel van verjaging met ondersteunend afschot op agrarische percelen. Daarnaast worden nestbehandeling toegepast om de aanwas van overzomerende grauwe ganzen in Overijssel te beperken. 

Afschot totaal per jaar

Afschot per WBE

afschot per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten17512844
43Lonneker Losser817225413
46Holten42215217
57IJssellanden336526744888725
66Hof van Twente11690241155164
108N-O Twente181219239
125Jachtvereniging Kampen1221000527221384
128Twickel9184212
151IJsselstreek-Salland167611219612649
152ZO Twente832674918
157Lemelerberg23152765
162West Twente10937597896
186Hugale713101521
229Noorder Vechtlanden0205527
232Salland-Midden2643183166135
240Dinkelstreek4029576156
254Reestgebied18349
268Zenderen836485429
282D Oldematen314304445471227
289Koerkamp241031445555
290Tubbergen0000
304Vechtstroom2513474924
307Sallandse Heuvelrug005
317Ommen Den Ham22981423
321Steenwijkerwold14226658180152
330Vriezenveen918176232
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden703922990
363Noord Westhoek47097610681414992
375t Achterveld000
388Weerribben4193827095
396Tussen Vecht en Dedemsvaart37040
402Zuider Vechtlanden24342722
TOTAAL20884394436050614120

nestbehandeling totaal per jaar

Vanaf 2019 zijn nestbehandelingen uitgevoerd.
De getallen zijn met maïsolie behandelde eieren.

nestbehandeling per WBE

nestbehandeling per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen. Er zijn vanaf 2019 nestbehandelingen uitgevoerd.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten68
43Lonneker Losser11
46Holten
57IJssellanden89356222123120
66Hof van Twente72339254337
108N-O Twente264014
125Jachtvereniging Kampen18463964
128Twickel
151IJsselstreek-Salland1964811674
152ZO Twente9
157Lemelerberg3311
162West Twente31
186Hugale1116
229Noorder Vechtlanden244720
232Salland-Midden9
240Dinkelstreek
254Reestgebied
268Zenderen18136
282D Oldematen14918226730
289Koerkamp
290Tubbergen1127
304Vechtstroom4
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham2029
321Steenwijkerwold
330Vriezenveen
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden26
363Noord Westhoek9645121311122516875
375t Achterveld
388Weerribben60012221847
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
TOTAAL11448133391645324817