Selecteer een pagina
  1. Start
  2. /
  3. Diersoort
  4. /
  5. Overwinterende Grauwe Gans
  6. /
  7. Factsheet 2022 – Overwinterende Grauwe Gans

Factsheet 2022 – Overwinterende Grauwe Gans

10 januari 2023

Grauwe Gans

Anser anser

De aantallen stegen vanaf 1975 enorm, een gevolg van de toegenomen Noordwest-Europese broedpopulatie inclusief de Nederlandse. De aantallen zijn het hoogst in najaar en winter, wanneer de omvangrijke eigen populatie (grotendeels standvogels) aanvulling uit Noord- en Oost-Europa krijgt.

Rond 2010 ging het om maximaal een half miljoen Grauwe Ganzen, verdeeld over het hele land maar met accenten in het Deltagebied en rivierengebied. Streng winterweer heeft weinig effect op aantallen en verspreiding.

(bron: https://stats.sovon.nl/stats/soort/1610).

De soort is een aangewezen soort in N2000 gebieden, zie: https://www.natura2000.nl/profielen/a043-grauwe-gans

Aantallen en spreiding in Overijssel

overwinterende grauwe ganzen

In de eerste helft van de twintigste eeuw verdween de overwinterende grauwe gans nagenoeg door ontginning van moerassen en bejaging. Uitzetpogingen leidden rond 1970 tot broedpopulaties in Friesland en het Deltagebied, gevolgd door een spontane vestiging in Flevoland. Daarna begon een periode van stormachtige uitbreiding, waarbij alleen de droge en bosrijke streken van Nederland werden overgeslagen. De aantallen broedparen namen toe van hooguit 150 in 1977 naar bijna 9.000 in het jaar 2000 en een veelvoud nadien.

Aantallen totaal en per jaar

Aantallen en spreiding per WBE

Aantallen en spreiding per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten65301430
43Lonneker Losser8671722965
46Holten0167283
57IJssellanden6099696512335
66Hof van Twente73616691209
108N-O Twente117719801726
125Jachtvereniging Kampen364039541914
128Twickel0238531
151IJsselstreek-Salland567072697772
152ZO Twente193024272235
157Lemelerberg330236133
162West Twente141813522058
186Hugale170261371
229Noorder Vechtlanden286526700
232Salland-Midden12941251081
240Dinkelstreek224223651
254Reestgebied144364534
268Zenderen15681639830
282D Oldematen820683047241
289Koerkamp10720781
290Tubbergen43314579
304Vechtstroom47704288
307Sallandse Heuvelrug1330147
317Ommen Den Ham42201020
321Steenwijkerwold134318813764
330Vriezenveen0313297
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden010209220
363Noord Westhoek10620108718101
375t Achterveld0026
388Weerribben244335163177
396Tussen Vecht en Dedemsvaart17713400722
402Zuider Vechtlanden41412866
Totaal1499720303535406057976487

belang in overijssel

schade overwinterende grauwe gans

De getaxeeerde schade van de overwinterende grauwe gans is per jaar. (bron: BIJ12, unit Faunazaken).

Schade totaal per jaar

De schade is in euro (€)

Schade per WBE

schade per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden4175733031217447263510250607
66Hof van Twente2505
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen2697934654478306544452798
128Twickel
151IJsselstreek-Salland2073376937658457371651665
152ZO Twente679
157Lemelerberg11315
162West Twente
186Hugale
229Noorder Vechtlanden
232Salland-Midden307445642603
240Dinkelstreek1400
254Reestgebied
268Zenderen3943196
282D Oldematen49511587330366801676061
289Koerkamp68817798
290Tubbergen
304Vechtstroom
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold3732241383383034021
330Vriezenveen209
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden
363Noord Westhoek147812116039227547580350521653
375t Achterveld
388Weerribben159309112825179334212139308684
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden
Totaal39708540072380900713132721298092

beheer in overijssel

afschot overwinterende grauwe gans

Het beheer van overwinterende grauwe ganzen in Overijssel wordt uitgevoerd op grond van het faunabeheerplan en de onderliggende ontheffing. Het betreft schadebestrijding door middel van verjaging met ondersteunend afschot op agrarische percelen.

Afschot totaal per jaar

Afschot per WBE

afschot per wbe per jaar

Standaard worden 10 items getoond. Dit kan uitgebreid worden door meer items te kiezen. Er kan gesorteerd worden op alle kolommen.

WBE nr.WBE naam20182019202020212022
15Heeten5
43Lonneker Losser
46Holten
57IJssellanden77583669210161132
66Hof van Twente103173130
108N-O Twente
125Jachtvereniging Kampen7488126571014665
128Twickel5636612752
151IJsselstreek-Salland531748328601580
152ZO Twente23331107956
157Lemelerberg0
162West Twente715881101161
186Hugale
229Noorder Vechtlanden139124642
232Salland-Midden4374938359
240Dinkelstreek
254Reestgebied77
268Zenderen32
282D Oldematen503556404523716
289Koerkamp16109
290Tubbergen
304Vechtstroom5431174573
307Sallandse Heuvelrug
317Ommen Den Ham
321Steenwijkerwold279302243249264
330Vriezenveen1
352Tussen Grens & Vecht Akkerlanden114317463
363Noord Westhoek12371258107115841119
375t Achterveld
388Weerribben132229237274170
396Tussen Vecht en Dedemsvaart
402Zuider Vechtlanden46899
Totaal46075320403156975268